Trump összetörte az ukrán NATO-álmokat – Mandiner Harctér
Donald Trump beiktatásához közeledve már Zelenszkij is tárgyalna a fegyverszünetről, de feltételekkel. Az ukrán elnök NATO-tagságot szeretne, de erről Trump hallani sem akar.
Tíz év után először szólalt fel az ENSZ-közgyűlésben Vlagyimir Putyin. Az orosz elnök azt mondta: Aszad szír elnökön és a kurdokon kívül senki nem harcol igazán az Iszlám Állam ellen. Újságíróknak nyilatkozva Putyin nem zárta ki, hogy az orosz hadsereg az Aszaddal szövetséges hadseregnek támogatást nyújtva hajtson végre légi csapásokat Szíriában.
Óriási hiba a szíriai kormánnyal való együttműködés hiánya, mert Bassár el-Aszad szíriai elnökön és a kurd milícián kívül senki sem harcol igazán az Iszlám Állam terrorszervezet ellen – jelentette ki hétfőn New Yorkban Vlagyimir Putyin orosz elnök, aki tíz év után először szólalt fel az ENSZ-közgyűlés általános vitájában.
Az orosz elnök egy szélesebb körű nemzetközi terrorellenes koalíció létrehozását sürgette, amelyben a muszlim országok kulcsszerepet játszanak. Ezt a Hitler elleni egykori összefogáshoz hasonlította. Putyin szerint az úgynevezett demokratikus forradalmak nyugati exportja erőszakhoz, szegénységhez és társadalmi katasztrófához vezetett a Közel-Keleten, a hatalmi vákuumot pedig szélsőségesek töltötték ki.
Az ülés után az Putyin Barack Obama amerikai elnökkel is megbeszélést folytatott. Ezt követően újságíróknak úgy nyilatkozott az orosz elnök: nem zárja ki, hogy orosz harci gépek légicsapásokat hajtsanak végre Szíriában, támogatást nyújtva a Bassár el-Aszad elnökkel szövetséges hadseregnek az Iszlám Állam elleni harcban. „Gondolkozunk ezen. Semmit nem zárunk ki. De ha cselekednünk kell, azt csakis a nemzetközi normák teljes betartásával fogjuk megtenni” – fogalmazott Vlagyimir Putyin, azt viszont kizárta, hogy szárazföldi harcoló alakulatokat küldjön Szíriába.
Az orosz elnök bírálta francia és amerikai kollégáját, akik Aszad hatalomból való eltávolítását szorgalmazzák. Putyin leszögezte: sem Barack Obama, sem Francois Hollande nem szír állampolgárok, ezért nem kellene beleszólniuk egy másik ország vezetőjének kiválasztásába.
Obama az ENSZ-közgyűlésben elmondott beszédében zsarnoknak nevezte Aszad szír elnököt és kijelentette, hogy Szíriában „irányított (hatalmi) átmenetre” van szükség. Hozzátette: az ügy megoldása érdekében az Amerikai Egyesült Államok hajlandó bármelyik országgal együttműködni, még Iránnal és Oroszországgal is.
Putyin egyébként a CBS-nek nyilatkozva a múlt héten már kijelentette, hogy tulajdonképpen „meg akarja menteni” Aszadot.